Czy wiesz że medalista letnich igrzysk olimpijskich był wieloletnim pracownikiem PZH?
To urodzony we Lwowie Franciszek Szymczyk, inżynier chemik-toksykolog, absolwent Politechniki Kijowskiej, kierownik Pracowni Toksykologii w Zakładzie Badania Żywności i Przedmiotów…
Czy wiesz, co łączy PZH i tzw. proces Gorgonowej?
Oskarżona Rita Gorgonowa podczas procesu. Za oskarżoną widoczny jej obrońca Maurycy Axer. Fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego Proces Gorgonowej…
Czy wiesz, czym przed II wojną światową zajmowali się w PZH literaci?
Czym w PZH mogły trudnić się osoby, które na wcześniejszych etapach życia zajmowały się twórczością literacką? Jak wynika z przeprowadzonych…
Czy wiesz, że przed II wojną światową PZH prowadziło własne muzeum?
Muzeum Higieny było jednym z działów Państwowej Szkoły Higieny (początkowo funkcjonowało jako Oddział Muzeum i Propagandy). Zostało utworzone w 1926…
Czy wiesz, że NIZP-PZH wykrył w Polsce epidemię zakażeń „amerykańskimi” pałeczkami Yersinia enterocolitica 1B/O8?
Dzięki badaniom prowadzonym przez pracowników Zakładu Bakteriologii NIZP–PZH w 2003 roku wyizolowano w Polsce pierwszy, wysoce chorobotwórczy, „amerykański” szczep pałeczek…
Czy wiesz, że w PZH surowica końska była wykorzystywana do produkcji różnego typu szczepionek?
Grupa koni w stajni. Fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego Jak? Pozyskana od nich surowica tworzyła bazę do powstania konkretnej…
Czy wiesz, co łączy PZH i laureata literackiej Nagrody Nobla z roku 1947 – Andre Gide?
Podczas II Wojny Światowej Andre Gide przebywał w Tunisie, wraz z polskimi dezerterami z armii niemieckiej, członkami francuskiego ruchu oporu…
Czy wiesz, co łączyło PZH z jednym z najbogatszych ludzi w historii?
W 1918 roku, po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość. I wojna światowa przyniosła ziemiom polskim ogromne zniszczenia wojenne. Odradzające…
PZH na mapie Warszawy
PZH na mapie Warszawy W 1918 r. rząd polski utworzył w Warszawie Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny, który 7 września 1923…
Czy wiesz, co łączyło PZH ze słynną warszawską strzelnicą?
Na początku XX wieku, zanim Polska odzyskała niepodległość, na rogu Chocimskiej (ówcześnie Langnerowskiej), od strony pl. Unii Lubelskiej, mieściła się…